ПРОДУКТИ

Калиеви торове

Комплексен тор “Ferti M”

Калият и Магнезият са водещи елементи за регулиране на защитните механизми на
растенията.

В условия на засушаване, образуваните в почвата пукнатини разкъсват корените. Това намалява достъпния за корените обем почва. Дори в умерените климатични зони водатае ограничена, а с промените в климата недостигът на вода ще нараства. Съществена роля за омекотяване на загубите от недостиг на вода имат калият и магнезият. Това се осъществява по няколко механизма:

Калият регулира транспирацията и допринася за по-икономично използване на водата от растенията. При недостиг на калий функциите на листните устица са намалени и загубите на вода чрез транспирация са неконтролирани. Обратно, при достатъчно наличие на калий, устицата функционират добре и контролират транспирацията така, че тя да е адекватна на прихода на вода.

Калият и магнезият спомагат и за формиране на по-голяма коренова система като улесняват придвижването на въглехидратите от надземната маса към корените, което дава възможност за експлоатация на по-голям обем почва.

Калият увеличава водозадържащата способност на почвата. Редовното прилагане на калиеви торове влияе положително върху водозадържащия капацитет на почвата, който до голяма степен се определя от разпределението на порите с различен размер. В това отношение особено важни са порите със среден размер. Калият подпомага образуването на „мостове” (калият в глинестите минерали), разделяйки големите пори на пори със среден размер, които са по-ефективни в задържането на водата в коренообитаемия почвен слой. Това е специфичен ефект на калия.

Калият и магнезият облекчават стреса от високи и ниски температури.

Калият и магнезият облекчават негативния ефект на повишената почвена киселинност. Тя влияе върху храненето на растенията като при рН под 4 – 4.5 растежът на корените е директно възпрепятстван от токсичните водородни катиони. Калият и особено магнезият намаляват токсичността на мангана и алуминия в кисели почви, чието постъпване в растенията намалява вследствие на антагонистичните отношения.

Почти всички абиотични и някои биотични стресове, застрашаващи ефективното производство на растителна продукция могат да бъдат смекчени чрез достатъчна осигуреност с К и Mg. В бъдеше, периодите на стрес, причинени от един или повече фактори ще нарастват вследствие на климатичните промени. Ние се нуждаем от осъзнаване на тези заплахи и при управление на торенето на културите трябва да имаме предвид ролята на балансираното хранене и в частност на калия и магнезия за облекчаване на стресовите състояния